Büyükşehir’in gezici kütüphanesi, Yenice’deki öğrencilerle buluştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Tarsus’a bağlı Yenice Mahallesi’ndeki Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nden destek alan öğrenciler, Büyükşehir’in gezici kütüphanesi Kitobüs’le tanıştı. Mersin’in doğu girişinde yer alan Yenice Mahallesi’ndeki çocuklar, ilk kez gezici kütüphane görmenin mutluluğunu yaşadı.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi ile Kültür ve Sosyal İşler Dairesi anlamlı bir çalışmaya imza attı. Büyükşehir’in Tarsus’a bağlı Yenice Mahallesi’ndeki kurs merkezinden destek alan öğrenciler, Büyükşehir’in gezici kütüphanesi Kitobüs’le buluştu.

 

KİTOBÜS, BU KEZ YENİCE’DEYDİ

Büyükşehir Belediyesi’nin iki yıl önce eğitime başlayıp bu yıl Yaşar Bayboğan Eğitim Merkezi adıyla modern yapıya kavuşturduğu kurs merkezindeki öğrenciler, Büyükşehir’den aldıkları destekle LGS’ye hazırlanıyor. Mersin’in doğu girişinde yer alan Tarsus’a bağlı Yenice Mahallesi’ndeki öğrenciler kısıtlı olanaklara rağmen kitap okuma tutkusunu sürdürüyor. ‘Kitobüs’ adıyla kentin mahallelerini gezen Büyükşehir’in gezici kütüphanesi, direksiyonunu bu defa Yenice istikametine çevirdi. Kurs merkezinde Kitobüs’le karşılaşan minikler, gözlerindeki mutluluğu gizleyemedi. İlk kez kitap dolu bir otobüs gören öğrencilere ‘Mersin’i Tanıyoruz’ kitabı da hediye edildi.

 

“GEZİCİ KÜTÜPHANEMİZİ BÜYÜK BİR HEYECANLA KARŞILADILAR”

Büyükşehir Belediyesi’nin Yenice Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi Sorumlusu Okan Aslan, yaklaşık 250 öğrencinin Yenice’deki kurs merkezinden destek aldığını belirtti. Gezici kütüphaneden de bahseden Aslan, “Burada öğrencilerimize kütüphane sevgisini aşılamak, onlara kitap okumanın ne kadar kıymetli olduğunu göstermek istiyoruz. Bu fikri çocuklarımızla paylaştığımızda çok heyecanlandılar. Burası biraz arka planda kaldığı için bu noktada gezici kütüphanemizi büyük bir heyecanla karşıladılar. Burada edindikleri bilgilerin bundan sonraki hayatlarında da onlara ışık tutacağını umuyorum” dedi.

 

“ÇOCUKLAR ÇOK MEMNUN KALDILAR”

Mersin Şehir Tiyatrosu’nun tiyatro sanatçılarından Mahir Okdemir, çocuklara gezici kütüphanede bazı bilgiler verdi. Çocukların gezici kütüphaneyi çok sevdiğini vurgulayan Okdemir, “Çocukların kütüphaneyi tanımaları, sevmeleri ve kütüphane ahlakı ile etiğini öğrenmeleri için bir tanıtım yapmak üzere buradayız. Çocuklara kütüphanenin tarihçesini anlattık. Dünya üzerinde kütüphanenin geçirdiği serüvenden ve kütüphane tarihinde hangi noktaların önemli olduğundan bahsettik. Kimlerin bu yolda mühim dokunuşlar yaptığını anlattık. Çocuklar çok memnun kaldılar. Yenice gibi Mersin’in merkezden uzak birçok yerleşim yerindeki çocukların kitaplara ne kadar ilgili, alakalı ve muhtaç olduklarını gördük” ifadelerine yer verdi.

 

“HAYATIMDA İLK KEZ BURADA BÖYLE BİR ŞEY GÖRDÜM”

Çocuklardan Çınar Özdemir, mahallelerinde ilk kez bu tarz bir otobüs gördüğünü belirterek, “Elimden geldiğince okumaya çalışıyorum. Bugün burada Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden gelen gezici kütüphaneyi gezdik. Hayatımda ilk kez burada böyle bir şey gördüm. Çok güzeldi. Şu an bir otobüsün içindeyim ve her tarafında kitaplar var. Burada kütüphanenin nasıl bir yer olduğunu anlattılar. Kitaplardan bahsettiler” dedi.

 

“OTOBÜSÜN HER YERİNDE KİTAPLAR VAR”

Sümeyye Esin de kitaplara ilgi duyduğunu vurgulayarak, “Kitapları gördük. Kitaplarla ilgili bilgiler verdiler. Burası gezici kütüphane. Kitap okuma imkanı olmayanlara kitap okutuyorlar, köylere gidiyor. Burası bana göre çok güzel” diye konuştu. Çocuklardan Eylül Altunkanat, “Kitapları çok seviyorum. Yenice’ye kitaplarla ilgili otobüs geldi. Her yerde kitaplar var, ben çok beğendim. Bu arada kitap da hediye ettiler” derken, Visal Elberi ise “Çok kitap okuyorum. Belediyenin kurs merkezine gidiyorum, çok güzel dersler anlatıyorlar” ifadelerine yer verdi. (Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir