Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Kanal 33’te canlı olarak yayınlanan ve Fatih Alkar’ın hazırlayıp sunduğu “30. Yılında Mersin Üniversitesi” programına konuk olarak katıldı.

9 Mart Çarşamba günü Üniversitenin Diş Hekimliği Fakültesi bahçesinde gerçekleştirilen canlı yayında Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, göreve başladığı 2014 yılından itibaren Üniversitede gerçekleşen proje, yatırım, akademik ve idari gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Canlı yayının gerçekleştiği alanda yapımı hızla devam eden Diş Hastanesi’nin ve bulunduğu bölgenin, sağlık alanında çok önemli bir merkez haline geleceğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı; Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Hemşirelik Fakültelerinin bir araya gelmesiyle Üniversitemizin dünya çapında bir sağlık vadisine sahip olacağını söyledi.

Üniversite Hastanesi ve Onkoloji Hastanesi’nin her geçen gün gelişim gösterdiğini ve çevre illerden de hastanelere ciddi bir talep olduğunu belirten Prof. Dr. Çamsarı; “Hastanemize talep çok. İnsanlar artık Ankara’ya İstanbul’a gitmek yerine buraya geliyorlar. Kemik iliği, doku ve organ naklinde de ciddi başarılar elde ettik. Onkoloji Araştırma Grubu’nu kurduk. Gönüllü hocalarımız burada çalışıyor ve kendilerinin görüntüleme ile ilgili cihazlar noktasında bize çok önemli katkıları oluyor. Şu an dünyada mühendislik ve tıp alanları birlikte yürüyor” dedi.

“Hedefimiz Akademik Kalite ve Başarıyı Daha Üst Düzeye Çıkarmak”

Görev süresinin sekizinci yılı olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Çamsarı, fiziksel yapı olarak çok önemli çalışmaları gerçekleştirdiklerini ve akademik başarıyı da daha da artırarak Üniversitemizde kaliteyi her anlamda üst seviyeye çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti. Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Alt yapı ve inşaat anlamında Üniversitemize çok şey kattık. Özellikle Sayın Bakanımız Lütfi Elvan’ın bizlere desteklerinin çok etkisi oldu. Eğitim ve Denizcilik Fakültesi yeni binaları, Akdeniz Kültür Merkezi, Onkoloji ve Diş Hastanesi gibi büyük eserleri Üniversitemize kazandırdık. Artık hedefimiz akademik kalite ve başarıyı artırmak. Çünkü en önemlisi bu” şeklinde konuştu.

Mersin Üniversitesi’nin artık bir proje üniversitesi olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Bünyemizde çok güçlü proje ekipleri var. Bizden çıkan projeler genelde turizm ağırlıklı oluyor. Gelen proje istekleri ise belediye ve şehircilikle ilgili oluyor. Tüm belediyelerde danışman hocalarımız var. Başkanlarla uyumlu çalışıyoruz. Üniversitenin değerini bilen bir yapı Mersin’de var. Bizler, Mersin hakkında verilecek her karara, hocalarımızın da dahil olmasını istiyoruz. Bu, alınan kararların bilimsel olmasına da katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Gerçekleşen projelerden ciddi hibe destekleri aldıklarını da söyleyen Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı,” Üniversitemizde proje çeşitliliği ile yurt içi ve yurt dışı kaynak çeşitliliğini arttırdık. Proje üretmeyen hocamız neredeyse yok. Dünyadaki savaş, iklim krizi, pandemi, göçmen krizi gibi sorunların da bitmesiyle daha büyük projeler gerçekleşecektir. AB fonlarından çok ciddi gelir sağladık ve bunların hepsini öğrencilerimize harcadık. Örneğin, gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla pandemi döneminde çevrim içi eğitimde bir sorun yaşamadık” dedi.

Öğrencilerimiz ve mezunlarımızın aldığı başarıların Üniversitemiz için çok önemli olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Özellikle yabancı uyruklu olan mezunlarımız hem Türkiye de hem de yurt dışında bizim elçilerimiz konumundalar. Şu an 80’e yakın ülkeden, yaklaşık 3000 yabancı uyruklu öğrencimiz var. Onlarla irtibatı koparmamaya çalışıyoruz. Bu öğrencilerimize eğitim verirken de kalitemizden ödün vermiyoruz.  Yabancı uyruklu öğrencilerimiz sıkı bir eğitimden geçerek mezun oluyorlar” dedi.

“Mersin Üniversitesi, Mersin’in En Önemli Markalarından Birisi”

Akdeniz’in stratejik öneminin farkında olduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, bu konuda üniversite olarak geri kalmamak için ciddi bir çalışma içerisinde oldukları söyledi. Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Denizcilik Fakültesi, Denizcilik Meslek Yüksekokulu ve Su Ürünleri Fakültesi bizler için önemli. Mersin Deniz Ticaret Odası’nın destekleriyle, Türkiye’de hiçbir üniversitede olmayan Denizcilik Fakültesi’ni üniversitemize kazandırıyoruz. Çok yakında inşaatı bitecek. Fakültemizdeki hocalarımız, stratejik ve çevre anlamında Akdeniz konulu projelere de başladılar. Akdeniz’in stratejik önemi çok arttı. Bundan geri kalmamak için elimizden geleni yapıyoruz. İnşallah bu alanda çok önemli çalışmalar yapacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

7 Ocak 2022 tarihinde açılan ve Türkiye’de bir ilk olan “Gençlik Akademisi” hakkında da izleyicilere bilgi veren Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Projeyi Kalkınma Bakanlığı’na sunduk ve kabul edildik. 7-17 yaş arasını ilgilendiren; içerisinde kendi sinema salonu, laboratuvarları olan ilk ve ortaöğretim ile lise öğrencilerinin çok ilgisini çekeceğini düşündüğümüz ve öğrencilerimizin zevkle vakit geçirebildiği bir mekanı üniversitemize kazandırdık. İlimizdeki okullardan da burayı kullanmak için istekler gelmeye başladı. Onlarla da iş birliği yaparak bu imkanı, gençlerimize sunmak istiyoruz. Sadece üniversite öğrencilerine değil, alt yaştaki öğrencilerimize de hizmet vermeye başladık. Bu da diğer üniversitelerden bizi ayıran en önemli farklılıklardan birisi” dedi.

Mersin Üniversitesi’ni tercih edecek öğrencilere de mesaj veren Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Mersin Üniversitesi; sistemiyle, hocalarıyla oturmuş bir üniversite. Sosyal imkanları çok fazla olan ve yaşaması da kolay olan bir şehirdeyiz. Sıralamalarda iyi bir konumdayız. Öğrencilerimiz kaliteli eğitimi, diğer illere kıyasla çok daha iyi yaşam koşulları içerisinde burada alabiliyor. Bu nedenle Mersin, üniversite eğitimi için çok güzel bir şehir. Aday öğrencilerimizin tercihlerinin Mersin Üniversitesi olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Üniversitede yeni bir yurt inşaatının başladığının da müjdesini veren Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “2500 kişilik yeni bir yurt inşaatımız da başladı. Toplam yurt kapasitemizi düşündüğümüzde, bu durum Mersin için fark yaratan bir şey. Birçok ilimizde toplam sayı olarak bizim kadar yurt imkanına sahip üniversite yok. Burayı tercih eden öğrencilerimiz ve hocalarımızın da bunu göz önünde bulunduracaklarını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

30. yılında Mersin Üniversitesi’nin, Mersin’in en önemli markalarından birisi olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, şehirdeki tüm kurum ve kuruluşların da destekleriyle Üniversitemizi çok daha iyi yerlere getirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Kendilerinin de birer eğitimci olarak bu hedef doğrultusunda çalıştıklarını söyleyen Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, canlı yayının gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkürlerini ileterek sözlerini tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir