Mersin’de 15 Temmuz coşkusu

Haber- Sevcan Akgül

Mersin’de 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla, anma etkinliği ve yürüyüşü düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe vatandaşlar ellerinde Türk Bayrakları ile akın etti. Mersin Valiliği koordinesinde düzenlenen yürüyüşe Vali Ali İhsan Su ile belediye başkanları, kent protokolü de katıldı. Millet Bahçesi önünden başlayan yürüyüşe, mehteran ekibi de eşlik etti. Vali Ali İhsan Su, burada gelen vatandaşlara seslenerek, Türkiye’nin geçilmez olduğunu göstermek ve vurgulamak için bir araya gelindiğini ifade etti. Su, “Darbe gecesinde kahraman milletimizin Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde darbecilere karşı verdiği mücadelenin 5. Yılında hep birlikte bir kez daha Türkiye’nin geçilmeyeceğini vurgulamak için bir araya geldik. 15 Temmuz milletimizin azim ve kararlılığıyla hain darbeci girişimcilere karşı dik durduğunun, vatanımızın muhafaza edildiği dik duruşunun simgesidir. Ülkemizin siyasi istikrarı, teknoloji atılımları, genç nüfusu, tüm dünyada mazlumlara kol kanat germesi, güçlü demokrasi, askeri ve diplomatik gelişmeleri, bölgesinde küresel bir güç olarak ortaya çıkması hainleri rahatsız etmiştir. Ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasını bu anlamda ilerlemesini hazmedemeyen FETÖ terör örgütü maşası ve onun dahili ve harici destekçileri ülkemizin demokrasisini yok etmeyi milletimizi yok etmeye, bölmeye kalkışmışlardır, ancak yüce milletimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde meydanlara inmiş ve tanklara önün kendini siper etmiş, atılan bombaların altında vatanımızı muhafaza etmek için canını ortaya koymuş ve hainlere asla geçit vermemiştir” dedi.

 

VALİ SU: “VATANIMIZ BİR BÜTÜNDÜR, TÜRKİYE GEÇİLEMEZ”

“Tarih boyunca hür yaşamış olan milletimiz, ebedi boyunca hür yaşayacaktır” diyen Vali Su, “ Bu anlamda tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devlet ülküsüyle bağımsızlığımızdan asla taviz vermeden vatanımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle her zaman, her şart altında hangi durum olursa olsun tek vücut olarak birlik ve beraberlik içinde bayrağımıza, ezanımıza sahip çıkmaya kararlıyız. Bu kararlı duruşumuz kıyamete kadar devam edecektir. Bu duygularla diyorum ki, yüce milletimizin yüksek seciyesi, vatan millet aşkı, bayrak aşkı, ezan aşkıyla, millet irade geçilemez. Mavi vatan geçilemez, vatanımız bir bütündür. Türkiye geçilemez. Bu duygularla tarihten günümüze 15 Temmuz’da vücutlarını siper eden ve şahadet şerbetini içen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Kahraman gazilerimizi yad ediyorum” ifadelerine yer verdi. Etkinlikte, 15 Temmuz destanını anlatan sinevizyon gösterileri yer alırken, mehteran ve bando takımları da gösteri sundu.

 

 

Etkinlikte konuşma gerçekleştiren Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, 15 Temmuz’da halkın darbeye karşı direnişinin hafızalarda sabit kaldığını söyledi. Gültak, “O günü hiç unutmuyorum milletvekillerimiz, il başkanlarımızla birlikte partiden yürüyüşe başladık. Saatlerce yürüdük ve yine burada Cumhuriyet Meydanı’nda binlerce kişi aktı. Göğsümüzü ön plana çıkartarak herkese her türlü korkuyu verdik. Ve şunu unutmasınlar ki hem FETÖ, hem PKK hepsi bizden korksun. Çünkü bu toprağın altında Atalarımızın kanları mevcut. Biz kanımızı akıtmadan şehadet şerbetini içmeden bu bayrağı hiç aşağı indirmeyiz. Dolayısıyla 15 Temmuz’u anıyoruz” dedi.

 

“KARDEŞLİĞİ TÜM DÜNYADA ÖNEMSİYORUZ”

Gültak, terör örgütlerine seslenerek, “Özellikle Akdeniz Belediye Başkanı olarak, daha önce sokaklarda uyuşturucu ve terörün gezdiği bu alanlarda artık barış ve sevgi var. Artık muhabbet var ve herkes kutsal bayrağını sallayabiliyor. Akdeniz’de barış, sevgi ve kardeşlik ön plana çıkacak ve Cumhuriyetimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi muasır medeniyetler doğrultusunda ilerlemek için her türlü mücadeleyi vereceğiz. Tüm şehitlerimizi de rahmetle anıyoruz. Yaşayan gazilerimizin hepsi baş tacı. Zaten eğer övünülüyorsa bir vatan söz konusudur. Bütün şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti sadece bu coğrafyada değil dünyada da kardeşliği önemsiyoruz. Cumhuriyetin başına bir şey gelse bu coğrafyada savaş, kan ve gözyaşı hakim olacak. O yüzden Türkiye Cumhuriyeti önemli. Dünyadaki ülkelerden sadece bir tanesi olabiliriz ama geçmişimizle, şanımızla önemli bir ülkeyiz ve olmaya da devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

 

YILMAZ: “BU MİLLET KENDİ ASKERİNE KENDİ POLİSİNE SİLAH ÇEKMEDİ”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz da günün anlam ve önemine değinen bir konuşma gerçekleştirdi. Yılmaz, “Önemli gün olarak andığımız bayramlar, acı günler tarihin derinliklerinden gelen günler. Ama 15 Temmuz’u 5 sene önce yaşadık. Hepimiz gördük, hissettik. O yüzden önemli. Etkileri de devam eden bir gün. Toplumun değişik kesimlerinin, çocuklarımızın, büyüklerimizin, herkesin bugünü doğru anlaması, geleceğe doğru şekilde aktarılması önemli. 15 Temmuz’da bizim silahlarımızla bizim milletimize saldırı yapıldı. İçerdeki hainler, Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü olmasını istemeyen tarafından organize edilmiş bir eylem planı yapıldı. Bu millet, tankla tüfekle uçaklarla yapılan saldırıları püskürttü. Biliyorsunuz 254 şehidimiz var. Ama bu millet kendi askerine kendi polisine silah çekmedi. Seçerek mecbur kalmadıkça silah kullanmadı milletimiz. Terör örgütleri, küresel ve emperyal güçler. Bunlardan medet umanlara buradan sesleniyorum, hiçbir zaman emperyal güçlerden medet umanlar başarıya ulaşamamıştır ve hep hüsrana uğramıştır. Bundan sonra da hüsrana uğrayacaktır. Hiçbir dış güç Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü olmasını istemez. Biz zayıf olalım isterler. Türkiye küresel güç olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bunun en önemli göstergelerinden bir tanesi 15 Temmuz’dur. Ordusuyla, polisiyle, askeriyle, gençleriyle bir bütünüz ve bu bütünü hiçbir güç bölemez” şeklinde konuştu.

 

GÖLGELİ: “EN KÖTÜ DEMOKRASİ, EN İYİ DARBEDEN DAHA İYİDİR”

MHP İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli de 15 Temmuz’un bir varoluş mücadelesinin başlangıcı olduğunu ifade ederek, “Hain FETÖ örgütünün bu ülkenin vergisi, halkının vergisiyle alınan silahların sıkılmasıyla başlayan bir gece. Böyle bir gecede milyonlarca Türk milletinin evladı sokaklara girerek bölünmez bir bütün olduğumuzu, güçlü bir devlet olduğumuzu, gelecek nesiller için canlarından vazgeçeceklerini göstermiştir. 5 yıldır bu meydanda varız. Geleceğin teminatı nesiller için de var olacağız. En kötü demokrasi, en iyi darbeden daha iyidir. Biz demokrasi için varız. Milletçilik terimi demokrasidir. Bu memleket zor bir coğrafyada ele geçilmiştir, ayakta tutulmuştur. Ve sonsuza kadar yaşaması için her bir neferimiz bu millet için savaşacaktır. Mustafa Kemal Atatürk’te silah arkadaşlarının emanetçileriyiz. Gelecek nesillere aktarılması için emanetçisiyiz. Suriye’de bunun örnekleri yaşandı. Onlar bu mücadeleyi veremediler. Ama biz Türk milletiyiz. Çanakkale’de, Malazgirt’te, Sakarya’da verdiğimiz mücadeleyi dahası biz 15 Temmuz’da verdiğimiz mücadeleyi vermeye hazırız” ifadelerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir